Website of the Antique Airplane Association and the Airpower Museum Last Update: Oct 09 2017

2001 Fly-In Winners

2001 Grand Champion Antique


Greg Herrick's 1928 Fairchild FC-2-W2 flying over the 2001 National Fly-In

2001 AAA-APM Fly-In Awards
Best-In-Class Awards
Aeronca Classic
1939 Aeronca 65C- NC22492, Steve Laribee, Charleston, IL
Aeronca Model 7
1945 Aeronca 7AC - N81808, Bill Weber, Rockford, IL
Aeronca Model 11
1946 Aeronca 11AC - N9707E, Neil Heinrich, Cottonwood, AZ
Aeronca Model 15
1948 Aeronca 15AC - N1028H, Steve Hendyrx Mt. Auburn, IA
Beech 17 Staggerwing
1943 Beech D17S - N230, Les Grotpeter, Creve Coeur, MO
Beech Military
1952 Beech D-18 - N6670, Mark Trimble, Hollister, MO
Bellanca
1941 Bellanca T-14-14 - N28994, Dan Cullman, Kent, WA
Bucker
Bucker Jungman - N853W, Jim White, Chandler, AZ
Cessna C34/C165 Airmaster
1938 Cessna C-145 - NC19484, Bill Koelling, Great Bend, KS
Cessna 170
1952 Cessna 170B - N2548D, Harve Applegate, Queen City, MO
Cessna 180 (Pre-1956)
1955 Cessna 180 - N20BR, Joseph Norris, Wisconsin Rapids, WI
Cessna 190/195
1952 Cessna 195 - N2648, Dave Newkirk, Hollis, NH
Cessna T-50/UC-78
1945 Cessna T-50 - N69072, Jim Kramer, Empire, MI
Ercoupe
1946 Ercoupe 415-C - N87375, Herb Williams, Tempe, AZ
Fleet
Fleet 2 - N613M, Frank Baldwin, Troy, MO
Funk
1946 Funk B75L - N81121, Kurt Gubert, Ashley, MI
Great Lakes
1929 Great Lakes 2T-1A - NC841H, Cameron Saure, Reynolds, ND
Howard
1943 Howard DGA-15P - N5604V, Gary Lust, Driggs, ID
Luscombe Model 8
1948 Luscombe 8F - N1947B, Jerry Cox, Mattoon, IL
Meyers
1942 Meyers OTW-145 - N34323, Jim Jones, Newton, IA
Monocoupe
1948 Monocoupe 110 Special - N1161, Bud Dake, Creve Couer, MO
Navion
1948 Ryan Navion - N4338K, Don Helmick, Valley City, OH
Piper Antique
Piper J-2 Cub - N17837, D.J. Short, Warrensburg, MO
Piper Classic
1941 Piper J-5A - N35601, Ronald Sieck, Grinnell, IA
Piper Military
Piper L-4 - N10440, Jim Wood, Memphis, MO
Piper PA Series (Pre-1956)
Piper PA-16 - N5582M, Cletus Cisler, Green Bay, WI
Porterfield
1941 Porterfield LP-65 - N37856, Don Siemens, Collinsville, OK
Ryan
Ryan PT-22 - N49049, Mike Wilson, Cedar Rapids, IA
Spartan
1929 Spartan C3-165 - N705N, Ed Wegner, Plymouth, WI
Stearman Civilian
1931 Stearman 4D - N485W, Addison Pemberton, Spokane, WA
Stearman Military
1942 Stearman B75N1 - N6848, Larry Tobin, Colbert, WA
Taylorcraft
1946 BC-12D - N96841, Elmer Marting, Morona, IA
Waco Open
Waco CTO Taperwing - C7446, Bob Howie, Decatur, IL
Waco Closed
1932 Waco UEC - NC12471, John Swander, DeSoto, KS
Multi Engine (TIE)
1952 Beech D-18 - N6670, Mark Trimble, Hollister, MO
1945 Cessna T-50 - N69072, Jim Kramer, Empire, MI
Odd Bird
1930 Waco RNF - N101Y, John Livesay, Pana IL
Homebuilt Biplane
1988 Hatz CB-1 - N275DB, Del Burnett, Versailles, OH
Homebuilt Monoplane
2001 Cuby Sport Trainer - N47WL, Monte Mahan, Greeley, KS
Type Awards
Corben Club
1968 Corben Junior Ace - N6539D, Mike Showerman & Jennifer Fairgrieve, Champaign, IL
Fairchild Club
Most Rare Fairchild
1928 Fairchild FC-2-W2 - N13934, Greg Herrick, Minneapolis, MN
Best Fairchild F-24
Hatz Club
1988 Hatz CB-1 - N275DB, Del Burnett, Versailles, OH
Parakeet Pilots Ass'n
1996 Rose Parrakeet - N4306S, Larry Steenstry, Elkhorn, WI
International Pietenpol Ass'n
Grand Champion Pietenpol
2001 Air Camper - NX-1138D, Dennis Hall, Brodhead, WI
Best Model A-powered Pietenpol
2001 Air Camper - NX-1138D, Dennis Hall, Brodhead, WI
Best Corvair-powered Pietenpol
1982 Air Camper - NX37979, Tom Brown, Unity, WI
Best Flat Four-powered Pietenpol
1972 Air Camper - N12939, Vitalis Kapler, Rochester, MN
Fastest Pietenpol
1972 Air Camper - N12939, Vitalis Kapler, Rochester, MN
Stinson Historical and Restoration Society
Best Model 10
1941 10A - N36709, Larry Rydberg, Albuquerque, NM
Best Straight Wing
1931 JR-S - NC10886, Jim Hammond, Yellow Springs, OH
Best Model 108
1947 108-3 - N808C, Doug Parsons, Carrolton, OH
Best Gull Wing
1941 SR-9 - N17154, Les DeLine, San Diego, CA
Rearwin Family Trophy
Travel Air Club
1929 Travel Air 4000 - N9907, Mark McCasland, Kansas City, MO
Other Awards
Iowa Chapter AAA
Nathan Rounds, Meansville, GA
Wisconsin Chapter AAA
1936 Waco ZQC-6 - N15203, Les Cashmere, McAlester, OK
Nebraska Chapter AAA
1931 Stearman 4D - N485W, Addison Pemberton, Spokane, WA
Texas Chapter AAA
1941 Waco SRE - N1252W, Bill Nutting, Prescott, AZ
Lossner Family Trophy
Gary and Toby Hanson, Elko, MN
Sweetest Airplane Award
1947 108-3 - N808C, Doug Parsons, Carrolton, OH
Oldest Pilot
Age 84 - SE-5 Replica, Doggie Kline, Rimrock, AZ
World's Greatest Hangar Flyer
Doggie Kline, Rimrock, AZ
Joe Hecker Memorial Longest Distance in a Howard
1943 Howard DGA-15P - N5604V, Gary Lust, Driggs, ID
Lyle Hoselton Memorial Best Restoration by Owner
1931 Stearman 4D - N485W, Addison Pemberton, Spokane, WA
Antiquer of the Year
Steve Black, Urbandale, IA
Lady Antiquer of the Year
Blondie Adkisson, Atwood, IL
Second Generation Antiquer
Chris Black, Urbandale, IA
Mr. & Mrs. Antiquer
Les and Gloria Gaskill, Ottumwa, IA
Lifetime Achievement Award
Les DeLine, San Diego, CA
Grand Champion Awards
Homebuilt
Grand Champion
1988 Hatz CB-1 - N275DB, Del Burnett, Versailles, OH
Sweepstakes
2001 Cuby Sport Trainer - N47WL, Monte Mahan, Greeley, KS
Neo-Classic
Grand Champion
1952 Cessna 170B - N2548D, Harve Applegate, Queen City, MO
Sweepstakes
1948 Luscombe 8F - N1947B, Jerry Cox, Mattoon, IL
Warbird
Grand Champion
1942 Stearman B75N1 - N6848, Larry Tobin, Colbert, WA
Sweepstakes
1952 Beech D-18 - N6670, Mark Trimble, Hollister, MO
Classic
Grand Champion (Tie)
1941 Stinson SR-9 - N17154, Les DeLine, San Diego, CA
1941 Stearman E75N1 - N3976B, Dave Bates, Faribault, MN
1941 Waco SRE - N1252W, Bill Nutting, Prescott, AZ
Sweepstakes (Tie)
1940 Howard DGA-15P - N1227, Ron Rippon, Rockford, IL
Piper J-2 - N17837, D.J. Short, Warrensburg, MO
Antique
Grand Champion
1928 Fairchild FC-2-W2 - N13934, Greg Herrick, Minneapolis, MN
Sweepstakes
1932 Waco UEC - NC12471, John Swander, DeSoto, KS