Website of the Antique Airplane Association and the Airpower Museum Last Update: Oct 09 2017

Award Winners for 2011

Grand Champion Awards

Antique Pre-1936
Grand Champion Rearwin 6000 "Speedster" NC15865 Eric Rearwin, San Pablo, CA
Sweepstakes Monocoupe 110 NC114V Warren Pietsch, Minot, ND
Classic 1936-1941
Grand Champion Monocoupe 90AW NC18056 Brian Meuser, Santa Rosa, CA
Sweepstakes Rearwin 8090 "Cloudster" NC25404 Don Pellegreno, Rhome, TX
Warbirds 1941-1945
Grand Champion Ryan PT-22 N49049 Mike Wilson, Cedar Rapids, IA
Sweepstakes Stearman N2S3 N49295 Daryl Fisher, Reno, NV
Neo-Classic 1946-1956
Grand Champion Mooney M-18 "Mite" N4068 Forrest Lovley, Jordan, MN
Sweepstakes Cessna 195 N1571D Stan Sweikar, Dameron, MD
Homebuilt
Grand Champion P&W Mullicoupe NX274Y Mark Holliday, Lake Elmo, MN
Sweepstakes Wittman Tailwind N1066Y Mike Logback, McPherson, KS

Chapter Choice Awards

Arizona Chapter Choice
Taylorcraft DCO N47481 Bob Snider, Anderson, IN
Iowa Chapter Choice
Aeronca 11AC "Chief" N3884E Trevor Niemyjski, Franksville, WI
Wisconsin Chapter Choice
Piper PA-12 "Super Cruiser" N2827M James Adams, Pontiac, IL
Nebraska Chapter Choice
Mooney M-18 "Mite" N4068 Forrest Lovley, Jordan, MN
Nebraska Chapter - Youngest Pilot
    Tyler Rottinghaus (17), Urbandale, IA
Texas Chapter Choice
Ryan SCW NC18914 Russell Williams, Bellevue, WA

Type Club Awards

Fairchild Club, Open Cockpit
Fairchild PT-19 N55406 Yellowstone Aviation, Jackson, WY
Fairchild Club, Closed Cockpit
Fairchild 24W NC81369 Mark Tindall, Webster City, IA
Great Lakes Club
Great Lakes 2T-1A N863K David Clapp, Fulton, MO
Parakeet Club
  N14883 Charles "Skip" Gatschet, Atchison, KS
Travel Air Club
Travel Air 4000 NC5427 Joe Santana, Waynesboro, VA
Interstate Club
Interstate S-1A "Cadet" N37330 Less Mattix, Independence, MO
Hatz Club
  NX7WY J.D. Gleitz, Longmont, CO
International Pietenpol Association
  N912JG Jack Griener, Longmont, CO
Culver Club Award
Culver LCA "Cadet" NC34791 Jim Hays, Early, TX

Other Awards

Rearwin Family Award
Rearwin 8090 "Cloudster" NC25404 Don Pellegreno, Rhome, TX
Ken Love Award - Best Wright Powered Aircraft
Waco ASO NC608N Rich Hornbeck, Bowdoinham, ME
Lyle Hoselton Memorial Award - Best Workmanship By Owner
Rearwin 8090 "Cloudster" NC25404 Don Pellegreno, Rhome, TX
Butler Brown - People's Choice
Bellanca 14-9 NC25310 William Fields, Hazard, KY
Joe Hecker Memorial - Longest Distance In A Howard
Howard DGA-15 NC66294 Jerry Lugten, Leslie, MI
Brent L. Taylor Award, Best 2nd Generation Antique
Wittman Tailwind N1066Y Mike Logback, McPherson, KS
Robert L. Taylor Best Aircraft Under 50hp
Curtiss Wright CW-1 "Junior" N10962 Paul Seibert, Sonoma, CA
Rex Yoakam Memorial - APM Volunteer
Luke Pieper, Ottumwa, IA
Third Generation Antiquer of the Year
Travis Lightfoot, Moody, TX
Lady Antiquer of the Year
Rosie Duckworth, Alma, MI
Antiquer of the Year
Tom Huf, Kingsley, PA